Лев Фоменко про луцьку "екологію Альцгеймера"

Лєна Шторм

Культура :: ПОЗИЦІЯ

Питання існуючої та планованої вирубки дерев у Луцьку заполонило багато видань. При цьому з’явилася маса інформаційних спекуляцій. У деяких матеріалах журналісти намагаються підняти екологічні питання та з’ясувати, яким чином позначиться вирубка на естетиці міста та здоров’ї лучан. Інші ЗМІ роблять акцент на потребі у реконструкціях, вдосконаленні, задля яких можна пожертвувати кількома сотнями дерев. З огляду на це, нам стала цікавою думка фахового біолога Лева Фоменка.

Пане Леве, прокоментуйте, будь ласка, в цілому, наскільки є потреба у вирубці і які наслідки для здоров’я населення вона може мати?

- Потреби у вирубці дерев  взагалі  не може існувати апріорі. Є потреба у видаленні старих, невиліковних дерев або аварійно-небезпечних. Таких на вулицях міста або у дворах дуже небагато. Їх більше у зелених масивах — парки, сквери, «ботанічний сад», меморіал і т.д. А винищувати вже гарно розвинені дерева на вулицях міста — це справжній злочин. Так, ці дерева, звичайно, не дають стільки кисню, щоб уся вулиця ним дихала. Але, крім того, дерева виконують багато інших функцій – естетичну, створюють тінь, є поглиначами шкідливих викидів, навіть елементарно механічним бар’єром від пилу і вихлопних газів. Крім того, дерева є «будинками» для багатьох птахів, які активно винищують шкідників (комах, гризунів) і просто гарно співають. А щодо здоров’я, то можу сказати, що хоч я не лікар, та впевнений – якщо люди не стануть всі разом на захист міста проти цього безчинства і не покажуть, хто в місті справжній господар, то я буду мати всі підстави вважати, що обговорювана нами проблема вже вплинула на здоров’я лучан. На психічне, як мінімум.

- А тепер давайте торкнемося питання окремих вулиць. До прикладу, Лесі Українки. Головний еколог міста зазначає, що дерева, які там ростуть, є старими, тож існує доцільність їх заміни. Як Ви оцінюєте стан лип та чи вважаєте обґрунтованими слова чиновника?

- По-перше, я всього пару днів тому нарешті побачив, як виглядає головний еколог міста. До цього щось його не було ані видно, ані чути. Що можу розповісти відносно побаченого — він сам старий, ось його якраз негайно треба «видаляти» з посади за некомпетентність та притягати до відповідальності за ті незаконні вирізки, що він вже вчинив. По-друге, за деревами в місті ніхто ніколи не доглядав. Більше того, їх навмисне щорічно травмують, завдаючи їм шоку. Непрофесійно, варварськи обрізають, не боряться зі шкідниками цих дерев, з хворобами. Взагалі ситуація виглядає, як цілеспрямоване винищення дерев — доказів цьому повно на вулицях міста. Переважну більшість хворих дерев в місті можна вилікувати та привести до необхідного стану. Не за рік, звичайно, але можна, якщо поставитися до цього професійно та по-господарськи. Як до свого особистого. Тому слова чиновника вважаю ще одним підтвердженням того, що він не має жодних підстав обіймати свою посаду.

Часто, говорячи про потребу вирубки лип, учасники дискусій зазначають, що дерево є алергеном. Ви вважаєте цей аргумент вагомим чи спекулятивним та чому?

- Липи є набагато меншим алергеном, ніж автомобільні вихлопні гази. Набагато меншим, ніж викурена цигарка. Цей аргумент — повна маячня.

- Нещодавно Анатолій Гламазда зазначив, що на набережній Стиру планується вирубка близько 360 дерев, 70 з яких лежать у воді. При цьому доцільність такого «розчищення» берегу пояснюється тим, що начебто Стир стане судноплавним. Що Ви можете сказати як біолог відносно таких тверджень?

- Цікаво, що це взагалі за судноплавство буде? Якийсь товстосум Стиром вирішив будматеріали совати для забудови узбережжя? Стир обмілів – настільки, що дуже просто можна натрапити на глибинну бомбу — «ехо війни», так би мовити. Взагалі, коли мова про судноплавство, хотілось би конкретики. Дерева з води дійсно треба діставати. Скільки таких, сказати не можу, але порахувати неважко. Скільки там тої Набережної? Кілометри півтора. Через кожні 200 метрів дерево? Треба глянути, це не важко. Але як залежать успіхи у судноплавстві від ще майже трьох сотень дерев, я не уявляю. Якби тому, хто це придумав, волосся повискубати з голови, це так само відбилося б на якості судноплавства. Тобто ніяк! Нехай спочатку русло підготують до судноплавства, щоб громада побачила, що це не чергова брехня. А так розчистка узбережжя, імовірно, стане ще одним майданчиком під різного роду «розливайки» та «продавайки», які ті ж самі «адмірали судноплавства» і поставлять.

Наскільки можна зрозуміти з Ваших слів, питання екології у Луцьку дійсно стоїть гостро. Що, на Ваш погляд, слід зробити для реального покращення ситуації та як проводити потрібні реконструкції та модернізацію міста без шкоди для природи?

- Усе просто — не треба винищувати те, що є, а варто прикласти всі зусилля для його збереження та відновлення. Це можливо. Першим кроком для цього має бути звільнення всіх некомпетентних осіб, а їм на заміну мають прийти професіонали. З амбіціями – ентузіасти, якщо бажаєте. Такі теж є. Працювати безпосередньо з рослинами мають не телепні, що дрова пиляти вміють, а люди, які мають знання та навики у цих видах робіт. Це мають бути люди, які знаються на особливостях росту та розвитку тих чи інших рослин, на їх фізіології. Садівники, грубо кажучи. А проектами озеленення повинні займатись молоді креативні ландшафтники, а не пенсіонери, які не стидаються нести дику ахінею в офіційних зверненнях. Адже поки що, коли вони озвучують свої проекти, асоціативно приходить на згадку прізвище ще одного старого — Альцгеймера...

Для того щоб коментувати увійдіть будьласка під своїм акаунтом або зарєструйтесь