Голокост 2 ? На Волині принижують євреїв.

Volyn Times

Історія :: ТЕМА ДНЯ

Іудейська ортодоксальна релігійна громада Луцька багато років поспіль намагається відстояти своє право на збереження власної історичної пам'яті, поваги до могил їх предків та можливості молитись... Молитись у єдиній вцілілій від Голокосту волинській синагозі. Однак окремі чиновники Волинської ОДА, Луцької міської ради та адміністрації Державного історико-культурного заповідника в м.Луцьку вперто ігнорують накази Президента України та постанови Кабінету Міністрів України. Особисті комерційні інтереси та світоглядні вподобання беруть верх над законом і мораллю. Топчучи елементарні права людини вони відверто та безкарно чинять беззаконня та публічні приниження віруючих співгромадян.

Ні минулий, ні нинішній голови Волинської ОДА, на жаль, не здатні навести порядок у власній адміністрації. А тому релігійна громада вимушена апелювати до Президента України, Прем'єр-міністра України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та міжнародної спільноти в особі Президента США, Прем’єр-міністра Ізраїлю, Федерального канцлера ФРН та  міжнарожних та вітчизняних засобів масової інформації. Свій крик душі вони висловили в відкритому листі за підписом голови правління громади п. Матусовського М,М. Тож ми, розділяючи їх біль та підтримуючи їх позицію, публікуємо це звернення і на шпальтах нашого видання. Вперше.

 ВІДКРИТИЙ ЛИСТ

Якщо хтось скаже, що Голокост завершився, – не вірте!

Ми, як офіційні представники іудейської релігійної громади, котра діяла на території Волині та м. Луцьку до 1942 року, і досі відчуваємо на собі цей страшний тягар минулого й ганебне сьогоденне бажання окремих представників влади стерти останні краплини пам’яті спільної україно-єврейської історії. Саме на даний час продовжується винищення останніх краплин матеріальних свідчень перебування єврейської громади на Волинській землі; знищується наша духовна й культурна спадщина, яку не доконали нацисти у часи минулої страшної Світової війни.

Символом цього знищення є Велика хоральна синагога у м. Луцьку, яка відноситься до пам’яток національного значення. Дана історична споруда, що чудом встояла від нацистського бузувірства та спроби знищення комуністичним режимом, сьогодні умисно, вперто та безкарно доводиться до руйнації діями та бездіяльністю посадових осіб Волинської ОДА та її балансоутримувачем, яким з 1985 року є адміністрація Державного історико-культурного заповідника.

Післявоєнні фото луцької хоральної синагоги.

У кращих комуністичних традиціях приниження релігійних прав віруючих громадян України, незважаючи на 27 років української незалежності, єдиний вцілілий іудейський молитовний будинок Волині досі незаконно використовується під спортивний клуб. За весь цей час його користування, який послідовно та безжалісно руйнував пам’ятку, до державного бюджету не надійшло жодної копійки, хоча це офіційно визначено відповідними охороно-орендними договорами.

Синагога сьогодні обведена аварійною стрічкою. Віктор Мархалевський

Протягом останніх двох років, у насмішку над людською пам’яттю, її частина взагалі платно й незаконно здавалась в суборенду під фітнес-клуб. Причому здавалась в інтересах третіх осіб, під “наглядом” місцевих чиновників і, до того ж, фірмою, яка не має жодного відношення до пам’ятки та пов’язана із керівництвом місцевої поліції. Внаслідок таких дій державі нанесено збитки в особливо великих розмірах.

Фітнес-клуб що незаконно діяв в синагозі

Проте, ні владу, ні правоохоронців це жодним чином не хвилює. Контроль за охоронним режимом пам’ятки національного значення повністю відсутній. Факти службової недбалості чиновників були визнані прокуратурою міста Луцька, що відображено рішеннями судів різних рівнів. І, при цьому, до нині ніхто не покараний, кошти не повернуто, пам’ятка та її охоронна зона й далі ганебно знищується і спотворюються.

Витяг з рішення Господарського суду Волинської обл. від 17 липня 2017 р.  Справа № 903/409/17

Наші щирі намагання врятувати молільню та національну святиню, реставрувати її та створити там музей-синагогу, щоб зберегти рештки спаплюженої пам’яті про велику й, на жаль, трагічну історію єврейської громади Волині та Луцька, зберегти її духовні та культурні традиції, наштовхуються на шалений спротив. Обласна державна адміністрація та Луцька міська влада грубо ігнорують наші громадянські права, вимоги Конституції України, міжнародних договорів, конвенцій та закони України. Посадові особи Волинської ОДА, ймовірно з особистих мотивів, свідомо здійснюють протиправні дії, направлені на перешкоджання виконанню вимог законів та нормативних актів Президента України та Кабінету Міністрів. Питання повернення синагоги для релігійних потреб, незважаючи на публічні запевнення, свідомо та протиправно гальмується її чиновниками. Таке гальмування вчиняється ними на наше переконання з особистих світоглядних та корупційних мотивів. В обмін на вирішення питання – нам намагаються нав’язати бізнесові інтереси людей, близьких до керівництва адміністрації. А це для нас, як громадян України і глибоко релігійних людей, є принизливим та огидним.

Бажання принизити нас, як представників знищеної нацистами релігійної громади, із часом набуває все більш ганебних форм. Демонстративно ігноруючи наші громадянські права, релігійні та моральні принципи, керівництво Волинської ОДА у чергову річницю трагедії Голокосту особисто, цинічно та демонстративно нагороджує осіб, безпосередньо причетних до Голокосту та розстрілів єврейського населення Волині, тим самим публічно принижуючи пам’ять всіх досі безіменних жертв, котрі лежать у численних страшних ямах періоду Голокосту по всій Волині.

Фото з розстрільних ям м.Луцька 1941 р.

Крім того, йде й відверте знущання над пам’яттю наших померлих та невинних мучеників; цинічно ігноруються всі наші численні волання про збереження та вшанування некрополів, що створювалися у рамках діяльності представників ортодоксальної течії. Окремими чиновниками інспіруються постійні втручання у процес їх меморіалізації представників інших конфесій, що є некоректним із релігійних міркувань і призводить до наруги над релігійними канонами та пам’яттю полеглих.

Яма біля луцької тюрми в яку були ззсипані кістки її в'язнів.

Такого роду дії, на нашу думку, не сприяють релігійному і міжнаціональному порозумінню та направлені на штучне провокування конфліктів на релігійному ґрунті. Посадові особи, зневажаючи закони України та релігійні устої, свідомо зіштовхують релігійні та окремі етнічні громади. І тільки Всевишній та вікова духовна мудрість сьогодні дають можливість уникнути таких протистоянь.

Святого майже не лишилось. Навіть могили – рештки єврейських поховань часів Голокосту, методично та вмисно знищуються. Сьогодні це має місце у м. Луцьку на вул. Кафедральній, 13. Тут, за сприяння корумпованих чиновників (інших пояснень годі й шукати), умисно знищується об’єкт культурної спадщини, безпосередньо пов’язаний з єврейською історією та трагедією Луцького гетто. Там виявленні останки (найімовірніше родини Рухлі Ахельруб, що проживала у цьому будинку в період функціонування Луцькому гетто) просто викинуті на смітник. Це при тому, що на місці було чітко офіційно засвідчено факт розстрілу й віднайдено декілька гільз того періоду.

Археологічний звіт Вашети М. по роботам на Кафедральній, 13

Плакат з групи "Збережемо древній Лучеськ" в ФБ

Подібні факти зафіксовані і на вул. Прогресу м. Луцька, а також на пр-ті Волі та вул. Кафедральна, 16.

Останки виявлені на місці колишнього цвинтаря на вул. Прогресу в м.Луцьку.

Ганебними є і події, що мали місце у м. Ковелі. Там, внаслідок самочинних робіт, було частково знищено масове поховання жертв Голокосту і табору військовополонених. Тисячі кісток розвозились на будмайданчики всього міста; ними ж штукатурилась місцева школа та окремі житлові будинки. 

Останки виявлені в с.Вербка на околиці м.Ковеля

Ящик з кістками якими штукатурили школу в с.Вербка

Виявлені тут і сотні надмогильних мацев. Вони частково знищенні при транспортуванні, досі не обліковані та не є частиною Музейного фонду України.

Мацеви (надмогильні камені) в м.Ковелі

Всі звернення та повідомлення про злочин, скеровувані нами, просто ігноруються та прикриваються чиновниками. Не краща ситуація і у м. Володимир-Волинську та на території майже всіх колишніх єврейських штетлів області. Напрошується висновок, що йде свідоме знищення могил і останків великої трагедії Голокосту та історії євреїв Волині.

Меморіалізація місць єврейських поховань, яка відбувається за кошти міжнародних проектів під “патронатом” окремих чиновників, здійснюється з грубим порушенням законів України, релігійних установ та, не рідко, - із серйозною корупційною складовою, а відновлені та облаштовані цвинтарі, могильні знаки – не охороняються, заростають бур’янами та є об’єктами для вандалів і так званих “чорних археологів”. Правоохоронні органи та місцева влада без діють та виявляють свою повну неефективність. 

Знищуючи могили наших предків, нам забороняють і молитись у наших святинях. Особливу “насолоду” це приносить посадовим особам Управління Культури Волинської ОДА та адміністрації Держаного історико-культурного заповідника, котрі всіма методами незаконно перешкоджають здійсненню ситуативних релігійних богослужінь нашою релігійною громадою. Це здійснюється у цинічній, а, нерідко, навіть провокативній формі. Незважаючи на те, що будівля синагоги досі експлуатується і в ній проходять спортивні тренування, нам постійно відмовляють у проведенні тут навіть тимчасових релігійних обрядів, абсурдно, цинічно і незаконно мотивуючи це тим, що культова будівля “не пристосована для здійснення релігійного дійства”.

Відповідь заст. голови ВОДА С.Мишковець

Інтер'єр синагоги м.Луцьк

Складається враження, що знищення культурної спадщини, пов’язаної з історією єврейського народу, є пріоритетом для місцевих чиновників. Всі офіційні звернення, що стосуються порушення законів у сфері охорони культурної спадщини, цинічно ігноруються, а повідомлення про злочини – не реєструються.

Йде умисне знищення та плюндрування пам’яток. Ось лише декілька фактів. Залишки “Галицької синагоги”, до якої самочинно добудовано приміщення, тепер руйнуються на очах.

Залишки “Галицької синагоги”

На місці святої землі колишньої синагоги “Асарі”, що розташована на особливо цінних землях історико-культурного призначення в охоронній зоні пам’ятки національного значення та території ДІКЗ у місті Луцьку (Д. Галицького, 21), – самочинно зведена автомийка машин, шиномонтаж і більярд, а за кілька метрів від синагоги влаштована вигрібна яма для нечистот. Цьому сприяли посадові особи державного заповідника, Луцької міської ради та Волинської облдержадміністрації. Не зважаючи на чисельні офіційні звернення, зустрічі з нинішнім та попередніми головами ОДА, – реагування відсутнє.

Незаконна мийка "Хай Вей" в охоронній зоні синагоги. Віктор Мархалевський

Незаконна мийка "Хай Вей" в охоронній зоні синагоги.

На Волині відбувається масове самозахоплення державних особливо цінних земель, їх незаконна приватизація та самочинна тотальна забудова, приватизація пам’яток й спотворення території колишнього єврейського гетто у державному заповіднику м. Луцька. На місці залишків довоєнної синагоги “Олицький Бесгамедрaш” на вул. Б. Хмельницького – нині занедбане приміщення, яке використовується для проведення релігійних обрядів християнською общиною, що є абсолютно некоректно.

Залишки довоєнної синагоги “Олицький Бесгамедрaш”

Бездіяльність чиновників, які відповідають за збереження культурної спадщини, призвела до повної втрати туристичної привабливості території та пам’яток під охороною держави. Це постійно зауважують нащадки євреїв, котрі тепер проживають за кордоном; вони дуже болісно реагують на таке ставлення до історії їх пам’яті та святинь.

Делегація посольства Німеччини біля синагоги

Фактично, такі дії можновладців – це відверте знущання над здоровим глуздом, громадянськими правами національних менших і українців та законами України. Наші та інші такого роду звернення про масові знищення культурної спадщини національних меншин та умисне провокування чиновниками міжрелігійних і міжнаціональних конфліктів просто направляються тим же чиновникам, дії яких ми оскаржуємо й вважаємо протиправними. Останній приклад цього – наше звернення до голови Волинської Обласної державної адміністрації О.Савченка від 26.04.2018 року, за результатами якого була створена комісія з тих же чиновників.

Намагаючись принизити ортодоксальних іудеїв, їх релігійні переконання, історичну пам’ять, обласна влада ігнорує всі заходи, приурочені до вшанування трагічних сторінок їх історії. Жоден керівник високого рівня не відвідав такі заходи за останні роки.

Луцьке Гетто 1941 р.

Гібридна війна, що ведеться проти нашої країни і підсилюється недолугими вчинками окремих представників влади, знаходить все нові форми для провокації розбрату. Комусь дуже вигідно роздмухувати у змученій кров’ю країні антисемітські настрої.

Нам прикро, що правоохоронні органи, прокуратура та державні чиновники, поставленні захищати інтереси держави та її громадян, у цій великій національній боротьбі за незалежність явно грають не на користь  іміджу нашої української держави. Ми надіємось, що, за Вашого сприяння, здоровий глузд, духовні принципи та верховенство закону все ж займуть належне місце у озвучених нами проблемах, а реакція на них – унеможливить рецидив ганебних проявів скритого кабінетного антисемітизму та відповідатиме загрозі, яку вони несуть.

Ми всі громадяни єдиної України. України з великою і непростою історією багатовікового співіснування різних етносів, племен і народів. І це записано у Конституції України та Загальній Декларації Прав Людини, які слід таки заставити поважати.

Для того щоб коментувати увійдіть будьласка під своїм акаунтом або зарєструйтесь