Мистецтво і містичні паралелі.

Volyn Times

Культура :: ТЕМА ДНЯ

Ви вірите в перевтілення або містику? Дивлячись на цю мармурову скульптуру, вам на декілька секунд все ж прийдеться відчути цей стан. Це не фотошоп і не дурний жарт з серії чорного гумору. Ця скульптура є окрасою Музею образотворчих мистецтв в м. Бостоні, штату Массачусетс, заснованого ще у 1870 році.

Надгробок Елізабет Бут Дювенек. Музей образотворчих мистецтв в м. Бостоні

Витвір мистецтва, що ви бачите, був створений відомим американським художником, скульптором, графіком і педагогом Френком Дювенеком.

Френк Дювенек

У 1886 році, в Флоренції, він одружився на своїй студентці Елізабет Бут. Проте їх щастя було недовгим. Вони прожили лише два роки. Навесні 1888 року Елізабет померла в Парижі від пневмонії. Дювенек був повністю спустошений. Він дуже важко пережив цю трагедію і навіть на деякий час залишив живопис та звернувся до скульптури. Повернувшись в 1889 р. з Італії в США, художник поселився в рідному Ковінгтоні, де і залишився жити до кінця своїх днів, викладаючи в місцевій Академії мистецтв. Саме тут, вражений нещастям, він, під керівництвом місцевого скульптора з Цинциннаті Климента Дж. Барнхорна, моделює свою першу скульптуру, якою став надгробний пам’ятник своїй коханій.

Климент Дж. Барнхорн

Він був створений в стилі кращих взірців готики і ренесансу і своєю художньою витонченістю повністю заперечує трагічну фатальність життя. Склавши руки на грудях та накрившись пальмовою гілкою - символом перемоги над смертю, його кохана лише спить, чекаючи їх зустрічі. Витонченість складок драпірування підкреслює тендітність її анатомії і робить її ніби "не від світу цього". Мабуть, саме тому близький друг Бут Генрі Джеймс назвав цю скульптуру «Knight's Lady in Death».

Надгробок Елізабет Бут Дювенек. Музей образотворчих мистецтв в м. Бостоні

Надгробок Елізабет Бут Дювенек. Музей образотворчих мистецтв в м. Бостоні

Гіпсова версія скульптури була виставлена ​​в салоні в Парижі, де була удостоєна престижної почесної відзнаки. В Нью-Йорку скульптура отримала високу оцінку серед членів Національної спілки скульпторів. Оригінальний бронзовий з позолотою пам’ятник був встановлений на могилі Елізабет на англійському протестантському цвинтарі в Cimitero Evangelico degli Allori, на околиці італійської Флоренції.

Надгробок Елізабет Бут на цвинтарі в Cimitero Evangelico degli Allori

Кожен день пам'яті, починаючи з 1923 року, члени Cincinnati Art Club зустрічаються на короткій службі, що проходить на могилі Френка Дювенека, де згадують його і всіх своїх членів, що покинули цей світ.

Могила Френка Дювенека

Репродукція ж скульптури коханої дружини митця сьогодні навіює філософські роздуми у живих, що відвідують Музей образотворчих мистецтв в м. Бостоні, і містичні відчуття в жителів України, які в цьому образі помічають дивовижну схожість з однією з нині «здравствуючих» політичних фігур.

Для того щоб коментувати увійдіть будьласка під своїм акаунтом або зарєструйтесь