Гамбург-Луцьк: чому війна?

Юлія Марушко

Vox Populi :: ТЕМА ДНЯ

У 2013-му році в Німеччині побачила світ книга Флоріана Ільєса „1914“. Автор - колишній журналіст і митець - зібрав докупи події в літературі, мистецтві, політиці, науці та суспільстві. 1913 рік - літо тисячоліття. Рік, коли почалася наша сучасність. Ця книга викликала неабиякий резонанс. Дискусії, роздуми, паралелі.

1914 рік – доленосний рік 20-го століття. 2014 рік – доленосний рік 21-го століття.

Події у політиці однієї з країн в центрі Європи з листопада 2013-го можна внести в колаж унікальних кадрів щасливих людей на фоні жовто-блакитних стягів. Мирний протест мільйона людей в одному місті. Мирні протести у різних містах. Спільне виконання гімну. Спільні бажання: Україна - це Європа! За демократію! Проти корупції! Банду геть!!! Світ не відвертайся, дивись! Схід і Захід разом! Три місяці мирy навіть після побиття студентів, жінок і стареньких. Мирне - навіть після виловлювання журналістів і активістів. „Майдан“ - поява нової асоціації з Україною за кордоном.

„Шановні українці Німеччини, зростання політичної напруги навколо підписання Україною Асоціації з Європейським Союзом і прийняття урядом України
 “розпорядження про тимчасове зупинення процесу підготовки до укладання Угоди про асоціацію з ЄС” викликало неабияку реакцію в громадян України і її діаспори. Що можуть зробити закордонні українці в цій ситуації? Які заходи доцільно провести в Німеччині на підтримку громадянського суспільства України, яке поділяє європейські демократичні цінності? Як скоординовано провести заходи у великих містах Німеччини, щоб показати, що позиція народу не збігається з позицією Уряду України?  Що ще можуть зробити українці Німеччини?““

Ми розповідали світові про події, обираючи мову і роздаючи інформацію тим, хто запитував. Ми писали звернення, петиції, прохання до представників Західного світу. Ми підписували листи Пані Меркель, надсилали прохання в Білий Дім. Ми дійшли від київського до світового Євромайдану.

В липні 2014 я отримала лист від знайомого  вчителя з Голландії. „Привіт, Юля, в літаку MH17 загинув наш колишній учень вальдорфської школи, йому було 22. Чому війна?“

Дорогий Цеус, чому війна? Заборона протестів в січні 2014 року призвела до „зими, що нас змінила“. 22 січня 2014 став найкривавішим днем Соборності України. 2014 рік став найтрагічнішим роком  за 22 роки незалежної України.

Глянемо лише на перших активістів - жертв  Євромайдану:

Сергій Нігоян, українець вірменського походження, проживав у Дніпропетровській області, 20 років, студент.Коли почалася війна у Нагірному Карабасі його батьки втекли в Україну. Там їхнього єдиного сина розстріляли - 22 січня 2014 року на вулиці Грушевського.

Юрій Вербицький, українець, проживав у Львові, 50 років, сейсмолог. Викрадений з лікарні і знайдений зі слідами від тортур 22 січня у лісосмузі неподалік від Києва. Залишив дочку. Активіст Ігор Луценко, якого було викрадено з Юрієм, вижив і пізніше розповідав: „Чому його, а не мене? Бо він, виявився зі Львова, а для цих людей, за їхніми ж словами, це особлива каста ворогів.“

 

Михайло Жизневський, білорус, проживав у Київській області, 25 років, журналіст. З Білорусі виїхав через політичні переслідування. Був розстріляний на вулиці Грушевського 22 січня 2014 року.

 

Вірменія. Україна. Білорусь. До карти „небесної сотні“, перших розстріляних на Майдані, згодом додалися грузини та росіяни. Але приклад Сергія, Юрія та Михайла достатній, щоб зрозуміти - це протест не лише в центрі країни. Це конфлікт в центрі Європи.

Як і літо 1913, зима 2014 була лише початком.

Чому війна? Бо історія сторічної давності повторюється. Вся Європа кинулася в Першу Світову війну, адже то був час на практиці використати наукові та технічні досягнення і відкриття. Гази, кулемети, аероплани... З появою нових релігій з таємничого Сходу Європі лишалося лише вибороти духовність. Наслідки війни перші постраждалі зрозуміли доволі швидко. Що вона затягнеться, не очікував ніхто. В час, коли всі бігли на фронт, поет, перекладач, критик і художник Максиміліан Волошин писав військовому міністру: „Я відмовляюся бути солдатом як європеєць, який несе в собі усвідомлення єдності і нероздільності християнської культури, я не можу взяти участь у братовбивчій війні, які б її причини не були... Як художник, робота якого є створення форм, я не можу взяти участь у справі руйнування форм – і в тому числі найдосконалішої– храму людського тіла. Як поет я не маю права піднімати меч, якщо мені дане Слово... Той, хто переконаний, що краще бути вбитим, ніж вбивати, і що краще бути  переможеним, ніж переможцем, оскільки поразка на фізичному рівні є перемогою на духовному, - не може бути солдатом.“

 Сам Волошин, як і багато його сучасників, познайомився з буддизмом і  теософією Рудольфа Штайнера Перед Першою Світовою війною. Він потрапив в останній потяг і попрямував у Швейцарію на будівництво першого Готеануму (пам'ятника „органічної архітектури“,  спроектованого Рудольфом Штайнером, засновником „філософії свободи“ і вальдорфської педагогіки).  Увесь час будівництва,  яке припало на роки війни (1913-1919) в  Швейцарії працювали  майстри,  представники 17 національностей, серед них - і з воюючих сторін.

Чому війна? Якщо є час, краще медитувати:

З мужності бійців

З крові битв

Зі страждання покинутих

З жертв народу

Виростатимуть духовні плоди

Направлятимуть свідомо значення душі

в Царство Духу. 

(Рудольф Штайнер „Духовні основи Першої Світової війни“, GA 174b).

Чому війна? У 1913 році народжений в Києві Казимир Малевич намалював Чорний квадрат. Того ж року диригент та композитор Ігор Стравінський, рід якого походить з Волині, святкував „Весну священну“(Le Sacre du printemps). Реакція на Чорний квадрат, як і на прем'єру, -  нищівна. Наслідки творінь усвідомлені згодом.

Суспільсво, література, мистецтво, музика реагує, як і сто років тому, миттєво.  У 2014-му році музичний фестиваль Казантип переїхав до нового чорноморського курорту в Грузію, і відбудеться з 20-го по 30-те серпня в місті Анакліа. Міжнародний музичний фестиваль "Джаз Коктебель" відбуватиметься з 11-го до 14-го вересня у селищі Затока в Білгород-Дністровському.

Наслідки війни в одній із країн в центрі Європи 17 липня 2014 року побачив весь світ.  Як реагуватимуть політики після переломного липня в неоголошеній війні? Під час написання статті стало відомо, що Верховна Рада підтримала наказ Президента про часткову мобілізацію. Яка реакція на слова „Україна“ та „український“ залишиться у світі? Чи  складеться новий колаж мирних картинок у воєнній світовій карті?

1913-ий став роком, який сформував ціле століття. 2014 - це  рік, в якому починається наше сьогодення. Чому війна? Мир покаже.

Юлія Марушко, волинянка, вільна журналістка та художниця, організаторка Artmaidan в Німеччині.

Для того щоб коментувати увійдіть будьласка під своїм акаунтом або зарєструйтесь