Важке ярмо патрiотизму

Volyn Times

Нація :: ТЕМА ДНЯ

Бурхливі відгуки на деякі статті у наших попередніх номерах спонукають до подальшого діалогу з вами. У нас не рідко запитують, яких же українців шукаємо, коли вони всі – поруч. Україна дійсно на всіх одна і ті, хто тут живе, можуть називати себе українцями. Але називатися і бути Українцем – поняття не тотожні. Тому на цих сторінках ми розкриваємо поняття „Україна” і „українці” так, як їх розуміємо. Ми пропонуємо вам БУТИ. Шлях може бути тернистий, але для нас він – єдиний із можливих. Бо в деяких питаннях не може бути альтернативи. Цим шляхом уже проходили декотрі з наших великих пращурів – і їм це вдалося...  

Те, що бояться  сформулювати, наші сопливі горе-патрійоти мав сміливість виголосити Іван Франко в тексті "Nieco o sobie samym" (1895) своєї авторської передмови до перекладу польською мовою збірки власних новел під назвою "Obrazki galicyjskie". Слухайте - до вас більше, ніж через сторіччя, звертається не стільки Каменяр, Мойсей чи Месія, а МИСЛИТЕЛЬ і ПРОРОК Іван Франко:

"Насамперед признаюся в тому гріху, що його багато патріотів уважає смертельним моїм гріхом: не люблю русинів. Проти тієї гарячої любові до "братнього племені", яка часто бризкає зі шпальт польських реакційних газет, моя сповідь може видатися дивною. Але що ж робити, коли вона правдива? Я вже не в літах наївних і засліплених коханців і можу про таку делікатну матерію, як любов, говорити тверезо.

І тому повторюю: не люблю русинів. Так мало серед них знайшов я справжніх характерів, а так багато дріб’язковості, вузького егоїзму, двоєдушності й пихи, що справді не знаю, за що я мав би їх любити, незважаючи навіть на ті тисячі більших і менших шпильок, які вони, не раз з найкращим наміром, вбивали мені під шкіру.

Зрозуміло, знаю між русинами декілька винятків, декілька осіб чистих і гідних усякої пошани (говорю про інтелігенцію, не про селян), але ці винятки, на жаль, тільки стверджують загальний висновок.

Признаюсь у ще більшому гріху: навіть нашої Русі не люблю так і в такій мірі, як це роблять або вдають, що роблять, патентовані патріоти. Що в ній маю любити? Щоб любити її як географічне поняття, для цього я занадто великий ворог порожніх фраз, забагато бачив я світу, щоби запевняти, що ніде нема такої гарної природи, як на Русі.

Щоб любити її історію, для цього досить добре її знаю, занадто гаряче люблю загальнолюдські ідеали справедливості, братерства й волі, щоб не відчувати, як мало в історії Русі прикладів справжнього громадянського духу, справжньої самопожертви, справжньої любові.

Ні, любити цю історію дуже тяжко, бо майже на кожному кроці треба б хіба плакати над нею. Чи, може, маю любити Русь як расу – цю расу обважнілу, незграбну, сентиментальну, позбавлену гарту й сили волі, так мало здатну до політичного життя на власному смітнику, а таку плідну на перевертнів найрізнороднішого сорту?

Чи, може, маю любити світлу будущину тієї Русі, коли тої будущини не знаю і для світлості її не бачу ніяких основ?

Коли незважаючи на те, почуваю себе русином і по змозі й силі своїй працюю на Русі, то, як бачиш, шановний читачу, цілком не з причини сентиментальної натури. До цього примушує мене почуття собачого обов’язку.

Як син селянина-русина, вигодований чорним селянським хлібом, працею твердих селянських рук, почуваю обов’язок панщиною всього життя відробити ті шеляги, які видала селянська рука на те, щоб я міг видряпатись на висоту, де видно світло, де пахне воля, де ясніють вселюдські ідеали.

Мій руський патріотизм - то не сентимент, не національна гордість, то тяжке ярмо, покладене долею на мої плечі. Я можу здригатися, можу тихо проклинати долю, що поклала мені на плечі це ярмо, але скинути його не можу, іншої батьківщини шукати не можу, бо став би підлим перед власним сумлінням.

І якщо щось полегшує мені нести це ярмо, так це те, що бачу руський народ, який, хоч гноблений, затемнюваний і деморалізований довгі віки, який хоч і сьогодні бідний, недолугий і безпорадний, а все-таки поволі підноситься, відчуває в щораз ширших масах жадобу світла, правди та справедливості і до них шукає шляхів. Отже, варто працювати для цього народу, і ніяка праця не піде на марне".


  1. Іван Шворак 8 червня 2011 16:35
    Проходять роки, та що там, минають віки - та не міняється нічого: "так мало серед Українців справжніх характерів, а так багато дріб’язковості, вузького егоїзму, двоєдушності й пихи".
    От тільки останній абзац вже не актуальний.

  2. ЛабОРАторія простору 3 травня 2013 21:09
    З історичною установкою (підставою) на семіокоди "руський" і "український" у поширеному етнічному розумінні не буде ясності в нікого. Маємо (і відбудеться) перейти на розуміння Проекту "РУ" з кодовим переходом Рци Ук - перехід з руського в українське на планеті. Тож українці інколи появляються...
Для того щоб коментувати увійдіть будьласка під своїм акаунтом або зарєструйтесь