Прокурорська родина Віктора Пшонки

Volyn Times

Антимафія :: ТЕМА ДНЯ

Пшонка-сын к отцу пришел

И сказал игриво:

В прокурорах - хорошо,

В депутатах – мило.

Господь Бог і Віктор Янукович нагородили Україну черговим Генеральним прокурором, ревно віруючим у першого і нескінченно відданим другому. Новий глава наглядового відомства Віктор Пшонка - представник славної судово-прокурорської династії, що прикрашає нині, крім Генпрокуратури, також український парламент (син Артем Вікторович) і Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ (брат Микола Павлович).

Віктора, Артема і Миколи Пшонок заступник глави Адміністрації Президента України Ганна Герман нещодавно порівняла з легендарною американською сім'єю Кеннеді. І хоча Ганна Миколаївна так і не повідомила, кого саме вона пропонує на роль Лі Харві Освальда, порівняння українським журналістам сподобалося. Тим більше, що сім'я Генерального прокурора України також легендарна, а про взаємини Віктора Павловича з Президентом Україна ходить не менше пліток, ніж про його взаємини з Господом Богом.

Стверджують, наприклад, що нібито в 2005 році Віктор Федорович охрестив сина нинішнього Генпрокурора Артема, а також - що Генеральний прокурор старанно будує церкви на власні кошти. І перше, і друге Віктор Пшонка категорично спростовує - ні, не хрестив, але сім'ями дружимо, нема, не будую, але гроші на спорудження жертвую.

Сімейно-політичні зв'язки

Офіційна біографія самого видного представника нової прокурорсько-суддівської династії скромна, як цвинтарний вінок. Новий Генеральний прокурор України народився 6 лютого 1954 року в селі Сергіївка Слов'янського району Донецької (природно) області. Навчався у школі, служив в армії, в 1975 році пішов по стопах старшого брата Миколи і вступив до Харківського юридичного інституту, після закінчення якого в 1980 році був направлений на роботу слідчим прокуратури м. Краматорська Донецької області. Незабаром молодий юрист став помічником прокурора Краматорська, але в 1983 році порвав з юстицією і пішов по шляху будівництва комунізму - очолив відділ адміністративних органів Краматорського міськкому КПРС.

Треба зазначити, що призначення 29-річного помічника міського прокурора, що раніше жодного дня не працював у партійних органах, відразу на посаду завідувача відділу міськкому, - факт безпрецедентний. Втім, як і раптове призначення Віктора Пшонки прокурором Краматорська в 1986 році. І це при тому, що він мав всього лише 3 роки стажу роботи в органах прокуратури на далеко не самих відповідальних посадах. Хто так ретельно «штовхав» Віктора Павловича - залишається загадкою. Ходять чутки, що кар'єрними успіхами на початку своєї трудової біографії нинішній Генеральний прокурор України зобов'язаний родичам дружини, Ольги Геннадіївни.

Колишній торговий працівник, Ольга Пшонка в ті роки працювала в Бюро торгових експертиз м. Краматорська, яке і очолила в 1992 році. Разом з чоловіком в 1997 році вона переїхала до Донецька, незабаром стала президентом обласної Торгово-промислової палати, захистила дисертацію на здобуття кандидата економічних наук. Нині - перший віце-президент Донецької ТПП і, за сумісництвом, найближча подруга Людмили Янукович. Обох дам пов'язує не тільки любов до прекрасного (Ольга Геннадіївна і Людмила Олександрівна - відомі в місті театралки), але й нелегке жіноча доля. Обидві після переїзду подружжя в Київ залишилися жити на історичній батьківщині ...

Ольга Пшонка і Людмила Янукович

Ольга Пшонка і Людмила Янукович

11 років Віктор Пшонка керував прокуратурою м. Краматорська, поки в 1997 році не був покликаний до Донецька на посаду першого заступника прокурора Донецької області Геннадія Васильєва. Як стверджує тепер Віктор Павлович, саме тоді він і познайомився з донецьким губернатором Віктором Януковичем.

Через рік, будучи обраним народним депутатом України, Геннадій Васильєв перебрався до Києва, а прокуратуру Донецької області очолив Віктор Пшонка, який міцно здружився з губернатором. Саме в цей час у прокуратурі Краматорська сходила зірка ще одного видатного юриста і політика сучасності, Артема Пшонки.

Артем Пшонка 

Артем Вікторович народився все в тому ж Краматорську в 1976 році. У 1998 році, будучи студентом Донецького державного університету, він прийшов працювати стажером в прокуратуру м. Краматорська. У наступному році - отримав університетський диплом за фахом «правознавство» і продовжив боротися за торжество законності на посадах помічника, старшого помічника і заступника прокурора Краматорська. Як запевняють краматорчани, в ті роки прокурор міста був фігурою номінальною, а реально керував наглядовим відомством саме Артем. Наскільки це керівництво було успішним, свідчать пакети акцій промислових гігантів міста, які опинилися у власності матері Артема, Ольги Геннадіївни.

У листопаді 2003 року в перший раз був відправлений у відставку багаторазовий Генеральний прокурор України Святослав Піскун, що недолюблював Віктора Пшонку і навіть намагався в 2002 році звільнити від його присутності прокуратуру Донецької області. До речі, Пшонка тоді всидів у кріслі завдяки заступництву Віктора Януковича і Геннадія Васильєва, який став першим віце-спікером українського парламенту. Після відставки Піскуна Генеральним прокурором став його непримиренний опонент Васильєв, а Віктор Пшонка отримав посаду заступника Генерального прокурора.

На цій посаді Віктор Павлович пропрацював трохи більше року і якщо чим і прославився, то тільки квартирними і земельними казусами. Отримавши розкішні апартаменти в столиці в будинку 45/49 по вулиці Володимирській (якраз навпроти Національної Опери), новий заступник Генпрокурора не звернув уваги на те, що вже має житлову площу в Донецьку і тому не може претендувати на житло в столиці за рахунок українських платників податків. Ну що ж, буває. 

Втім, квартирна історія - це справжня дрібниця порівняно з «вимогою в порядку ст.20 Закону України« Про прокуратуру », підписаною Пшонкою і адресованою Київській міській раді, про виділення 8 земельних ділянок у самому центрі столиці (вулиці Овруцька, Стрітенська, Стрілецька, Тургенєвська) нікому не відомому товариству з обмеженою відповідальністю під назвою «Трест«Юрковиця-Житлобуд ». 15 липня 2004 Київрада була змушена задовольнити апетити Віктора Павловича і наділити земелькою в центрі міста на умовах оренди (фактично безкоштовно) фірму, яка, за чутками, належала керівництву Генпрокуратури. 

Пишемо «була змушена» тому, що по своїй волі київська влада навряд чи зважилася б на такий крок, передбачений кількома статтями Кримінального кодексу. Проте діватися було ні куди - відпрацьований ще в Донецьку метод вилучення чужої власності і на цей раз спрацював безвідмовно. Генпрокуратура просто порушила кілька кримінальних справ стосовно керівництва київської мерії, які були благополучно закриті після виділення ласих земельних ділянок під житлову забудову. На тільки одній цій операції керівники Генпрокуратури заощадили кілька мільйонів доларів, які «Трест« Юрковиця-Житлобуд »повинен був би заплатити в міську скарбницю, якби власниками фірми були менш шановані люди. 

У грудні 2004 року через «помаранчеву революцію» Віктору Павловичу довелося звільнити кабінет в Генеральній прокуратурі України. А незабаром і його син залишив хлібний Краматорськ і відправився до Донецька животіти на посаді старшого помічника прокурора Кіровського району. Але талант не проп'єш, і в 2006 році Пшонка-молодший призначається заступником прокурора м. Горлівка - в компанію до улюблениці Віктора Павловича, колишньому заступнику прокурора Донецької області Наталії Марчук, якій унаслідок все тієї ж «помаранчевої революції» довелося покинути стіни обласної прокуратури та задовольнятися посадою прокурора м. Горлівка. 

У березні 2006 року Артем Вікторович стає народним депутатом України V скликання від Партії Регіонів (№ 128 у виборчому списку). З листопада 2007 року - народний депутат України від Партії регіонів VI скликання (№ 149 у виборчому списку). Обидва скликання очолював підкомітет у Комітеті Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією, з лютого 2011 року - заступник голови цього комітету. Які борці, така й боротьба ...

Ну, а Віктор Павлович в кінці 2006 року був знову призначений заступником Генерального прокурора України, тільки тепер уже Олександра Медведька - незабаром після того, як його благодійник Віктор Янукович повторно став Прем'єр-міністром. Як розповідали журналістам народні депутати від Партії Регіонів, вони в листопаді 2005 року голосували за призначення Медведька Генеральним прокурором лише за умови, що його заступником буде Віктор Пшонка. Однак очікувати довгоочікуване повернення в кабінет на вулиці Різницькій Віктору Павловичу довелося більше року. 

У червні 2010 року, після перемоги Януковича на президентських виборах, Віктор Пшонка стає першим заступник Генпрокурора. 4 листопада 2010 він призначений Генеральним прокурором України.

Во ім'я отця і сина ...

Відмінною особливістю сімейного клану Пшонок є неймовірна побожність, яка місцями набуває вираженої клінічної симптоматики. Всіляке «священноначаліє» - неодмінний атрибут всіх урочистих зборів у Генеральній прокуратурі України. Це і не дивно - в час, коли Віктор Пшонка очолював прокуратуру Донецької області, батюшки ходили туди, як на роботу, прикормлюючи духовних чад і діючи на ниві загального нагляду.

Ще за два роки до призначення Віктора Пшонки прокурором Донецької області, потугами співробітників обласної прокуратури - перш за все помічника обласного прокурора Рафаеля Ізмайловича Кузьміна - в шахтарській столиці було розпочато будівництво Храму Покрови Пресвятої Богородиці. Повне ім'я-по батькові Рафаеля Ізмайловича ми наводимо з тим, щоб обізнані читачі не переплутали його з двоюрідним братом, Ренатом Равельєвичем, який нині займає посаду першого заступника Генерального прокурора України. Тому пояснюємо - мова йде про нинішній заступника Голови Антимонопольного комітету України, який у 1994 році, під час перебування помічником прокурора Київського району м. Донецька, був затриманий спільною опергрупою обласної прокуратури, обласного УВС та батальйону «Беркут» при отриманні хабара від співробітників позавідомчої охорони. Злі язики пліткують, що від неминучої в'язниці Кузьмін був врятований нібито завдяки заступництву тітоньки Рафаеля Ізмайловича, Федори Анатоліївни Кузьміної (матері Рената Равелієвича), до якої тодішній прокурор області Геннадій Васильєв мав особливе розташування, у результаті прийнявши під свою опіку її сина Рената і двох племінників - Рафаеля і Костянтина.

Храм був швиденько введений в експлуатацію. А після призначення прокурором області Віктора Пшонки прокурорська благодать поширилася і на суміжну до церкви землю, де заповзятливі охоронці законності вирішили спорудити ринок. Донбас порожняк, як відомо, не жене, і в найкоротші терміни на кордоні Донецька і Макіївки було зведено єдиний в світі ринково-храмовий комплекс «Покровський» з наданням повного переліку послуг: у той час, як у культовому закладі відпускається опіум для народу, на прилеглій території відбувається торгівля супутними товарами.

Покровський базар і церква

З тим, щоб ніхто не сумнівався, що донецький храм Покрови Пресвятої Богородиці перебуває в канонічній єдності з Покровським ринком, варто навести назву комерційної організації, що побудувала цей ринок і що володіє ним зараз. Це - Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія« Свята Діва Марія », код ЄДРПОУ 23773331, зареєстроване виконкомом Калінінського райради м. Донецька. Відповідно до статуту, метою існування компанії є «сприяння реалізації програм економічного і соціального розвитку Донецького регіону», а основними напрямками роботи визначено аж 17 видів господарської діяльності. Тут і торгово-закупівельна діяльність, і комерційне посередництво, і проведення ярмарків та аукціонів, і організація ігрових центрів.

Щоправда, є нюанс. Якщо культовий заклад будувався, переважно, на пожертвування (кажуть, один лише Геннадій Васильєв на зведення дзвіниці виділив зі своєю скромною зарплати держслужбовця 400 тисяч доларів, заощаджених на сніданках), то для облаштування ринку був залучений приватний капітал. Кілька наївних підприємців, повіривши обіцянкам прокурорським, увійшли до складу засновників компанії і внесли сумарно 600 тисяч доларів. Після чого статутні документи були переписані, підприємці викинуті з числа засновників, а їх частки в статутному фонді привласнили люди, чудесним чином наближені до прокурорського сімейства Кузьміних. Суд відновив права ошуканих екс-засновників, але рішення суду й досі не виконано - сперечатися з першим заступником Генерального прокурора України та його двоюрідним братом собі дорожче ...

Віктор Пшонка також не чужий благодійності. Як запевняють земляки Генерального прокурора, на його особисті кошти в рідному селі Сергіївка Слов'янського району Донецької області зведений жіночий монастир. Урочисте відкриття відбулося в жовтні 2005 року, у присутності Віктора Павловича, його сина Артема і дружини. Втім, сам Віктор Пшонка від звинувачень в жертвуваннях таких значних сум на церковне будівництво відхрещується - мовляв, зарплата не дозволяє.

Не відстає від чоловіка і Ольга Геннадіївна. На честь своєї небесної покровительки, рівноапостольної княгині Ольги, вона спорудила церкву при Донецькій торгово-промисловій палаті, першим віце-президентом якої і є. І тепер має можливість справляти духовну потребу прямо на робочому місці.

Читаючи інтерв'ю дружини Генерального прокурора України, мимоволі розчулюєшся. Як, виявляється, просто (при наявності достатньої кількості грошових знаків) можна побороти одвічний брак часу на внутрішнє вдосконалення. «Зі створенням цього храму у всіх нас з'явилася чудова і безцінна можливість щодня бувати у ньому, звівши до мінімуму витрати часу на дорогу для відвідування церкви», - розповідає Ольга Геннадіївна. Краще б вона повідала, на які гроші купує діаманти.

Звірство - так одним словом описують атмосферу, що панувала в органах прокуратури Донецької області за часів Пшонки, місцеві журналісти. До того часу в краю териконів закінчився «бандитський» період первинного накопичення капіталів і почався "прокурорський». До підприємців вже не приходили братки з битами - їх місце зайняв слідчий прокуратури з протоколом затримання, або постановою про арешт. При цьому нікому не спадало на думку дотримуватися хоча б видимості законності.

Весь період перебування Віктора Пшонки на посаді прокурора Донецької області супроводжувався скандалами. Розгул беззаконня став «візитною карткою» регіону, а про атмосферу вседозволеності, що панує в органах прокуратури області, до цих пір з обуренням згадують правозахисники. На сторінки газет ці історії практично не потрапляли - донецькі журналісти того часу знали, що потрібно публікувати і про що розповідати. Втім, були хоч і нечисленні, але вельми колоритні винятки.

Так, газета «Діловий Донбас» у 2001 році опублікувала типовий приклад взаємин між громадянами та співробітниками обласної прокуратури, які під керівництвом Пшонки «виховували» директора провінційного кафе, який посмів поскаржитись на слідчого районної прокуратури. Будучи в стані сильного сп'яніння, цей слідчий по закінченню трудового дня відвідав злощасне кафе, де вирішив справити малу потребу прямо біля барної стійки, мотивуючи настільки неординарний вчинок тим, що прокурорам все дозволено. Спроби працівників точки громадського харчування відвести вартового законності в туалет успіхом не увінчалися: п'яний слідчий перебив посуд, розгромив сантехніку, але справу свою зробив там, де і задумував.

Наївний директор кафе на наступний день написав скаргу до прокуратури Донецької області. Однак замість того, щоб пояснити вартовому законності принцип користування пісуаром, в прокуратурі порушили кримінальну справу проти самого директора, звинувативши його в несплаті податків. Над підприємцем знущалися три роки. Кафе, природно, було розорене, директор - перетворений на інваліда.Зрештою, кримінальну справу в прокуратурі довелося закривати через відсутність складу злочину. Проте кожного разу, як тільки підприємець починав вимагати, щоб перед ним у прокуратурі хоча б вибачилися, кримінальну справу відновлювалося знову.

Віктор Павлович залишив колишнього директора знищеного кафе в спокої лише після того, як цей випадок набув розголосу в пресі, а редакційні гострослови долаштували до статті фотоколаж, на якому було зображена відома брюссельська скульптура «пісяючий хлопчик». Художник домалював струмінь, надав «хлопчику» додатковий натуралізм, вручив у вільну руку Закон України «Про прокуратуру» і супроводив ілюстрацію підписом «Повз закону».

Микола Пшонка

Старший брат Генерального прокурора України, Микола Пшонка, нині - заступник Голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Показова також історія, що трапилася спочатку 2000-х з Володимиром Алтинніком, який з 1994 по жовтень 1999 року очолював Донецьке регіональне відділення Фонду держмайна. Володимир Миколайович був фігурою знаковою у шахтарській столиці. Колишній другий секретар донецького міськкому КПРС, він мав чималу вагу і чималі зв'язку, а тому дуже здивувався, коли несподівано отримав пропозицію звільнитися «за власним бажанням» і поступитися кріслом Сергію Лазаренко - найближчому соратникові бізнесмена Олександра Лещинського (нині - народний депутат України від Партії Регіонів ). Тому самому колишньому прокурору Ленінського району Донецька Сергію Жоржевичу Лазаренко, який у березні 2006 року був затриманий за підозрою в організації замаху на власну дружину (ділили майно, нажите непосильною працею), а в 2010 році розшукував свою дочку Ірину, студентку Київського інституту міжнародних відносин, викрадену з метою викупу.

Алтиннік затявся, але, в підсумку, кабінет звільнив. Однак «нові донеччани», які не звикли двічі повторювати своїх пропозицій, від яких неможливо відмовитися, вирішили демонстративно провчити норовливця - щоб іншим не кортіло. Через три з половиною місяці після свого звільнення Алтиннік був заарештований, а прокуратура Донецької області в особі тодішнього заступника Пшонки Юрія Ударцова (нині - заступник Генерального прокурора України) звинуватила колишнього чиновника в перевищенні службових повноважень.

У ті часи санкцію на арешт давала прокуратура. З третьої спроби адвокатам Алтинніка вдалося домогтися в суді рішення про зміну запобіжного заходу на підписку про невиїзд. Але на виході з СІЗО Алтиннік був знову затриманий і заарештований вдруге - обласна прокуратура створила черговий епізод його нібито злочинної діяльності, причому колишньому главі регіонального відділення ФДМУ вже інкримінувалося «розкрадання в особливо великих».

По причині тяжкості звинувачення кримінальну справу стосовно Алтинніка по першій інстанції розглядав Апеляційний суд Донецької області. І ось тут-то з'ясувалося, що в'язень займав місце в СІЗО без будь-яких підстав - була відсутня санкція. Справа в тому, що до 28 червня 2001 року діяла стара редакція статті 156 Кримінально-процесуального кодексу України, відповідно до якої утримання під вартою на строк до 6 місяців міг санкціонувати тільки лише прокурор області або прирівняний до нього прокурор. У даному випадку - Віктор Павлович Пшонка. А підписи Пшонки на постанові про обрання запобіжного заходу Алтинніку не було - стояла лише виконана невідомо ким загогулина. Як з'ясувалося в суді, ні Пшонка, ні його найближчий сподвижник Ударцов (кажуть, вони одружені на сестрах) поняття не мали про процедуру продовження тримання обвинуваченого під вартою і переплутали її з порядком продовження терміну попереднього слідства.

Скандал був настільки великий, що суду не залишалося нічого іншого, як винести постанову про порушення кримінальної справи (у ті роки суд мав такі повноваження) за фактом незаконного утримання Володимира Алтинніка в слідчому ізоляторі і направити його до Генеральної прокуратури України. Звичайно ж, ніяких наслідків для Пшонки та Ударцова це не мало, а порушена судом справа в Генпрокуратурі благополучно закрили. Що ж стосується підсудного, то звинувачувальний вирок йому все таки був винесений, однак по самому незначному епізоду, пов'язаного з порушеннями в ході приватизації одного донецького довгобуду. Колишній керівник регіонального відділення ФДМУ був засуджений до двох років позбавлення волі з відстрочкою виконання вироку - тобто навіть без судимості.

Однак найбільшу популярність Віктора Пшонки і його синові Артему (втім, як і Юрію Ударцову) принесло переслідування слов'янського журналіста Ігоря Александрова.

«Справа Александрова»

Призначення Віктора Пшонки на посаду прокурора Донецької області співпали з появою самої ганебної сторінки в історії української прокуратури - переслідуванням журналіста з міста Слов'янська, директора телекомпанії «ТОР» Ігоря Александрова. У 1998 році все той же Юрій Ударцов, який займав пост прокурора Слов'янська, підписав звинувачувальний висновок у кримінальній справі, порушеній прокуратурою стосовно журналіста. Александрову інкримінувалася наклеп (була в ті часи і така стаття в Кримінальному кодексі України) відносно бізнесмена Олександра Лещинського, якого Александров назвав «горілчаним королем Донбасу». Але образився чомусь не власник кількох лікеро-горілчаних заводів Лещинський, а Ударцов. Точніше - Пшонка.

Потім був одіозний судовий процес, що тривав 2,5 року. 13 липня 1998 суддя оголосив вирок, яким Ігор Александров був визнаний винним у наклепі на Лещинського і позбавлений права займатися журналістською і коментаторської діяльністю строком на п'ять років. Донецький обласний суд вирок скасував і повернув справу на новий розгляд. Врешті-решт, 10 липня 2000 кримінальну справу стосовно Александрова судом було закрито через відсутність скарги потерпілого - як з'ясувалося, Лещинський до прокуратури із заявою не звертався. На той момент Ударцов вже був заступником обласного прокурора.

Журналіст не змирився, вимагав порушити проти заступника Пшонки кримінальну справу. Після відмови, підписаного тодішнім Генеральним прокурором України Михайлом Потебеньком, Александров подав скаргу до Європейського суду з прав людини. І водночас - вів телевізійні передачі «Без ретуші», що викривали корупційні зв'язки між місцевим криміналітетом і високопоставленими правоохоронцями.

Восени 2000 - навесні 2001 року в передачах Александрова тричі виступали колишні міліціонери Олег Солодун і Михайло Сербін із звинуваченнями керівництва міліції і прокуратури Донецької області в корупції і зв'язках з організованими злочинними угрупованнями. У четвертій передачі Ігор Александров планував продемонструвати відеозапис з касети, переданої йому Солодуном і Сербіним, на якій члени краматорської організованого злочинного угруповання «17-та дільниця» обговорювали, скільки вони заплатили чи повинні заплатити своїм покровителям у міліцейських і прокурорських погонах. Мова в передачі повинна була йти, в тому числі, про Віктора Пшонку та його сина Артема - журналісту передали фотографію, на якій Артем Вікторович був збережений в обнімку з кримінальними авторитетами Краматорська.

Атрем Пшонка

Народний депутат України Артем Вікторович Пшонка в сесійній залі українського парламенту

Але четверта передача в ефір так і не вийшла - вранці 3 липня 2001 року при вході в Телекомпанію «ТОР» на Ігоря Александрова було скоєно напад. Били бейсбольними бітами. 7 липня, не приходячи до тями, журналіст помер.

Спочатку жорстоким вбивцею, який орудував відразу двома бейсбольними бітами, Генеральною прокуратурою України з подачі донецьких правоохоронців був оголошений немічний Юрій Вередюк, що не мав ні постійної роботи, ані певного місця проживання і, до того ж, який хворів на туберкульоз легенів. Анекдотичнність звинувачення була очевидною для всіх, крім прокурора Донецької області. У жовтні 2001 року, після передачі Генеральною прокуратурою кримінальної справи за обвинуваченням Вередюка у провадження Донецької облпрокуратури, на нараді слідчої групи Віктор Пшонка заявив, що зміна підслідності - це прояв високої довіри особисто Генпрокурора, виправдати яке можна лише надіславши кримінальну справу за обвинуваченням Вередюка до суду. Тоді ж Пшонка зажадав від підлеглих «не звертати уваги на інсинуації, які звучать у пресі з приводу того, що Вередюк не міг зробити цього злочину».

На фальсифікацію розслідування вбивства Ігоря Александрова від початку були кинуті колосальні ресурси - за оперативно-слідчою групою Генеральної прокуратури здійснювалося зовнішнє спостереження, а телефони прослуховувалися. Невідомим особам вдалося викрасти з матеріалів справи справжній акт висновків експертів, які допитувли Вередюка за допомогою поліграфа, і вкласти підроблений, виконаний на викрадених в експертів аркушах паперу. Фотографії та документи, що компрометували прокурора Донецької області та його сина, з матеріалів справи зникли.

Виправдальний вирок Юрію Вередюку, винесений 17 травня 2002 суддею Апеляційного суду Донецької області Іваном Корчистим, виявився смертельним, як для самого Вередюка (він помер 19 червня 2002 року в результаті отруєння), так і для ще двох свідків, а також слов'янського міліціонера Андрія Рябцева. Рябцев спробував привезти до Києва, до Генеральної прокуратури, якусь важливу інформацію для слідчого Голика, але не доїхав - по дорозі випав з автомобіля на території Харківської області. Причому випав так, що салон виявився забризканий кров'ю. Прокуратура Донецької області за цим фактом, природно, винесла постанову про відмову в порушенні кримінальної справи.

Слідство у справі про вбивство слов'янського журналіста тривало. 24 вересня 2003 Генеральна прокуратура оголосила про чергове розкриття резонансного злочину. 3 вересня 2004 в Луганську знову почався суд над вбивцями, тільки тепер на лаві підсудних опинилися брати Рибаки - бізнесмени з кримінальною репутацією, і безпосередні виконавці Руслан Турсунов та Олександр Онишко. Від попередньої версії нова мало чим відрізнялася: один з убивць фізично не міг махати бітою, оскільки недавно переніс операцію з видалення грижі, другий в день вбивства знаходився на пляжі зі своєю дівчиною, а організатори не мали жодних мотивів розправлятися з директором телекомпанії.

Вбивці засуджені, але запитань менше не стало. Версія про те, що до вбивства неугодного журналіста були причетні Пшонка-старший і начальник Управління МВС України в Донецькій області Володимир Малишев, активно розроблялася правоохоронними органами в 2005 році, а передбачувані вбивці - начальник Управління внутрішніх справ м. Макіївки Донецької області Альберт Винничук, співробітник Управління карного розшуку УМВС України в Донецькій області Сергій Шломін і начальник Управління по боротьбі з незаконним обігом наркотиків УМВС України в Київській області Олександр Герасименко у квітні 2005 року було навіть заарештовано (втім, по іншому епізоду - їм інкримінувалося отруєння Юрія Вередюка). Але після підписання восени 2005 року «меморандуму» між тодішнім Президентом України Віктором Ющенком і його нібито непримиренним опонентом Віктором Януковичем, слідство в цьому напрямку було заблоковано. Не секрет, що закриття кримінальних справ відносно осіб, наближених до Януковича, було одним з неофіційних умов «меморандуму».

Жертва народного режиму

Тоді ж, восени 2005 року, було «спущено на гальмах» ще одну кримінальну справу, яку розслідувала Генеральна прокуратура України щодо Віктора Пшонки.

Кримінальну справу було відкрито в зв'язку з неоціненною послугою, яку в жовтні 2004 року заступник Генерального прокурора Пшонка надав якомусь Закритому акціонерному товариству «Укрсплав». Точніше, послуга було дуже навіть оцінима - завдяки Віктору Павловичу у кишеню шахраїв з державного бюджету перекочували майже 150 млн. грн. Втім, обізнаний читач, звичайно ж, знає, що батьком-засновником ЗАТ «Укрсплав» є нинішній народний депутат України від Партії Регіонів Євген Геллер, а сама ця фірма користується протекцією найбагатшої людини країни Ріната Ахметова.

А було це так. У жовтні 2004 року в Центральному апараті Служби безпеки України дізналися, що ЗАТ «Укрсплав» балується фіктивним експортом і відправляє за кордон відходи переробки кольорових металів під назвою «струмоприймач ТС-150 для шахтних електровозів». Зокрема, на той момент в Маріупольському порту проходила митне оформлення партія цих самих «струмоприймачів» заявленою вартістю 406,4 млн.грн. Насправді алюмінієве сміття, що знаходилося в упаковках з барвистими наклейками, могло бути продане хіба що за ціною металобрухту, а вся ця комбінація була затіяна з метою відшкодування за рахунок бюджету експортного ПДВ.

Всі спроби співробітників СБУ затримати відправку судна «Вотан» під прапором Антігуа з вантажем нібито «струмоприймачів» успіху не мали. Тоді 26 жовтня 2004 спільними зусиллями Департаменту контррозвідувального захисту економіки держави і Главку «К» СБУ було підготовлено постанову про вилучення товару у відповідності зі статей 12 Закону України «Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю». Постанову повинен був санкціонувати заступник Генерального прокурора України Пшонка.

Близько 15:00 26 жовтня 2004 постанову було подано Пшонці на підпис. Віктор Павлович вивчив матеріали і поставив свій автограф на документі. Після чого покрутив постанову в руках, подумав і попросив співробітника СБУ почекати в приймальні, а сам кудись подався. Повернувшись, заступник Генерального прокурора взяв ручку і став ретельно замальовувати свій підпис на постанові про вилучення товару. У той же день о 19:35 на судні «Вотан» наказом командира Маріупольського прикордонного загону було закрито державний кордон України, і корабель благополучно відбув у румунський порт Констанца.

1 листопада 2004 за фактом контрабанди алюмінієвих виробів під виглядом «струмоприймачів» Слідчим відділом СБУ було порушено кримінальну справу №236. Проте всі зусилля запобігти незаконному відшкодуванню ПДВ виявилися марними - лист заступника Голови СБУ Ігоря Дріжчаного керівництво Державної податкової адміністрації України проігнорувало, а Закритому акціонерному товариству «Украсплав» негайно, в листопаді-грудні 2004 року, відшкодувало податковий кредит з ПДВ, в тому числі 134, 4млн.грн. - «живими» грошима.

У ході допитів в Головному слідчому управлінні Генеральної прокуратури влітку 2005 року Віктор Павлович стверджував, що він ніколи такої постанови не підписував і співробітник СБУ, що возив проект постанови йому на підпис, нахабно бреше. А те, що замалював місце підпису - так це, мовляв, боявся, щоб який-небудь зловмисник не розписався замість заступника Генпрокурора.

Тоді було прийнято рішення провести в Центральному апараті СБУ вилучення оригіналу зіпсованого Пшонкою постанови про вилучення товару і направити документ на експертизу з метою встановити, чи був під карлючками підпис Віктора Павловича. Але тут трапився «меморандум», кримінальну справу, порушену за фактом зловживання службовим становищем в інтересах ЗАТ «Укрсплав», було оголошено підступами недоброзичливців і списано до архіву, а Віктор Пшонка знову перетворився на символ чесності, непідкупності і професіоналізму. Втім, хіба Генеральний прокурор України може бути іншим?

 

Володимир Бойко

http://www.rospres.com/specserv/7987/

Для того щоб коментувати увійдіть будьласка під своїм акаунтом або зарєструйтесь